fbpx

Ratan, plast, drevo alebo hliník? Čo je najlepšou voľbou pre záhradný raj?

Pergola je neoddeliteľnou súčasťou vášho záhradného priestoru, ktorá vytvára vhodné prostredie na oddych a relaxáciu. Pre inšpiráciu uvádzame prehľad bežných materiálov používaných pri výrobe nábytku do pergoly (ratan, plast, drevo a hliník). Poďme sa spoločne pozrieť na ich výhody a nevýhody a nájsť najvhodnejší pre vašu pergolu.

Ratan:

  • Výhody : odolnosť voči poveternostným vplyvom, jednoduchá údržba a čistenie, široké možnosti dizajnu.

  • Nevýhody: Pri dlhodobom vystavení slnku môže stratiť svoju pôvodnú farbu, ako aj krehkosť, ktorá vedie k postupnému rozpadu. Z dlhodobého hľadiska nie je ratanový nábytok spoľahlivý.

Plastové:

  • Výhody: Cenovo dostupný, ľahký, odolný voči vode, jednoduchá údržba, k dispozícii v rôznych farbách.
  • Nevýhody: Podobne ako ratan môže pri dlhodobom vystavení slnku stratiť svoju pôvodnú farbu. Tak ako je ľahký na prenášanie, tak ľahko sa aj rozbije, jednoducho plast je plast. S dlhou životnosťou tu nepočítajte.

Drevo:

  • Výhody : Prírodný a tradičný vzhľad, správne ošetrené drevo poskytuje odolnosť a eleganciu.
  • Nevýhody: Vyžaduje pravidelnú údržbu a ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Tu je údržba náročnejšia, udržiavať pergolu v elegantnom stave bude stáť veľa práce a peňazí a nebude to ani na dlho. AU, splinter…. na tie si budete musieť dávať pozor.

Hliník:

  • Výhody: moderný a spoľahlivý, ľahký materiál s vysokou pevnosťou, odolný voči korózii a poveternostným vplyvom, jednoduchá údržba.
  • Nevýhody: Jediné, čo nás napadá, že nie je prirodzené ako drevo, ale v ALUXe je náš nábytok kombinovaný s drevom. To znamená, že táto nevýhoda sa netýka ani nás.
RAL 9007 Anthracite

Každý materiál má svoje vlastné. Ale viete čo?

Ak hľadáte niečo odolné, moderné a ľahko udržateľné, zvolili by sme hliníkový nábytok. Tento nábytok vám vydrží dlho a nemusíte sa oň starať! Jediné, čo musíte urobiť, je užiť si ho naplno.

Dúfame, že vám náš prehľad pomohol. Či už si vyberiete ratan, plast, drevo alebo hliník, vaša pergola bude určite skvelým miestom na relaxáciu a oddych. Tak sa do toho pustite a vytvorte si záhradný raj svojich snov.